červen 2011

Letní eTwinningové aktivity: připravte se na školní rok 2011/2012!

Před zaslouženou letní přestávkou bychom vás chtěli vyzvat, abyste pokračovali v navazování kontaktů a diskutování prostřednictvím Místností pro učitele na pracovní ploše eTwinningu. Můžete si vytvořit svou vlastní místnost nebo se přidat k některé z těch stávajících. Také můžete sdílet své nápady s evropskými kolegy v eTwinningové skupině a společně zpracovávat konkrétní téma nebo zadání. Dvě nové skupiny nyní přijímají nové členy!

Podívejte se také na spoustu národních seminářů, workshopů a kempů, které se letos v létě konají po celé Evropě. Takovéto eTwinningové iniciativy vám pomohou se dobře připravit na nadcházející školní rok.

Co se děje ve školách?

Projekt měsíce
Seznamte se s více projekty: Learn more about projects
item1
*AMazingBook!

Tento projekt je experiment zaměřený na tradiční i méně tradiční způsoby vyprávění příběhů. Cílem je povzbudit žáky, aby rozvíjeli různé příběhy prostřednictvím společné internetové platformy. Přitom budou žáci zkoumat kulturní dědictví svých partnerů a své vlastní. Konečným cílem a produktem je tradiční médium: kniha, v níž budou shromážděny a představeny všechny příběhy, které vznikly v průběhu projektu.

Certifikát kvality pro tento měsíc
Co je to Certifikát kvality? Learn more about projects
item1
Motýli v Evropě

Motýli jsou krásní a někteří uletí obrovské vzdálenosti po celé Evropě. V tomto projektu žáci vyrábějí vlastní papírové motýly a píší zprávy svým partnerům, kteří dělají totéž. Zprávy vypovídají něco o tom, co motýl viděl, a partnerské školy si mezi sebou motýly posílají.

Z portálu eTwinningu

item1
Jen račte blíž, sousede!

V Evropě najdeme zhruba sedmdesátery hranice mezi zeměmi, z nichž více než třetina zároveň představuje hranice jazykové. Řadu z nich nyní žáci z mnoha škol díky eTwinningu překračují, poněvadž se učí jazyku svých sousedů.


item1
V místnostech pro učitele se rozmluvíte!

Účastníci eTwinningu začínají prostřednictvím místností pro učitele na své pracovní ploše spolupracovat a diskutovat. Neváhejte a už dnes si vytvořte vlastní místnost anebo se k nějaké připojte!

Co se děje v Evropě?

uk flag Belgie: Udílení národních cen eTwinningu

Belgická NSS z frankofonní, holandskojazyčné a německy mluvící komunity zvou všechny učitele, ředitele škol a vzdělávací pracovníky na slavnostní udílení eTwinningových cen, které se koná 5. října na „Mini-Europe“ v Bruselu.


DE Česká republika: Výstava u příležitosti konce školního roku

27. června byla na pražské Kampě uspořádána výstava k ukončení školního roku. Žáci a učitelé měli možnost si zasoutěžit a užili si spoustu zábavy. Také mohli hlasovat pro nejlepší fotopříběh v rámci Týdne s Comeniem na téma „Co nám přinesl Comenius/eTwinning?“


flag Česká republika: Tradiční letní dílna pro učitele

Tradiční Letní dílna eTwinningu proběhne v Trutnově od 16. do 19. srpna. Učitelé budou mít praktická cvičení o eTwinningu a nástrojích ICT a naučí se, jak naplánovat, připravit a řídit eTwinningové projekty.


flag Francie a Polsko: Gratulujeme vítězům soutěže Marie Curie!

Polské a francouzské NSS s potěšením oznamují vítěze soutěže o nejlepší nápad na projekt, na jejímž uspořádání se obě tato NSS podílela. Účastníci připravili návrhy projektů o Marie Curie-Skłodowské (o jejím životě, práci, výzkumu atd.) a zveřejnili je na internetových stránkách francouzského a polského NSS. Z jejich nápadů může v příštím školním roce vzniknout i váš projekt. (Odkaz na polské stránky)


Estonia flag Francie: První seminář s ambasadory pro regionální zástupce

V červnu se nedaleko Paříže konala speciální akce pro francouzské regionální zástupce eTwinningu a ambasadory. Seminář byl zaměřen na to, jak rozvíjet společné chápání eTwinningu; jak sdílet a rozvíjet informativní a praktická cvičení a nástroje; lépe plánovat a řídit informativní a školicí aktivity; a jak přispět do kampaně Zpátky do škol v příštím školním roce.


Germany flag Německo: Zažádejte si o národní certifikáty kvality

Národní certifikát kvality se uděluje vynikajícím eTwinningovým projektům. Nejde jen o atraktivní finanční ocenění, ale také o zviditelnění vaší školy. Učitelé, kteří si zažádají o certifikát kvality do 15. července, mají šanci, že budou vybráni do soutěže o národní eTwinningové ceny 2011.


flag Maďarsko: Jednodenní odborné školení

V souvislosti s evropským Rokem dobrovolnictví uspořádalo maďarské NSS jednodenní odborné shromáždění pro učitele, kteří mají zájem o spuštění projektu o dobrovolnictví. Vedle eTwinningu se účastníci mohli seznámit s dalšími organizacemi a užitečnými příležitostmi pro práci na svých projektech.


flag Itálie: Hledáme eTwinningové týmy

Italské NSS zpracovává studii o spolupráci mezi školami a spolupracuje přitom s několika učiteli zaregistrovanými v eTwinningu. Cílem je zjistit, jak se učitelé seznamují s eTwinningem a zda a jak pracují společně, zda je to spolupráce v rámci projektu nebo prostá vzájemná podpora a výměna nápadů a zkušeností. Do institucí, kde jsou zaregistrováni alespoň čtyři účastníci eTwinningu, byly zaslány internetové ankety.


Greece flag Itálie: Dotek eTwinningu na ‘Festival d'Europa’

7. května se během programu ‘Mládí v pohybu’, který byl spuštěn v rámci prvního Evropského festivalu ve Florencii, konal eTwinningový workshop. Podívejte se na fotografie a videa!


Greece flag Lotyšsko: Třetí letní eTwinningové setkání učitelů a žáků’

Ve dnech 28. a 29. června se konalo třetí letní setkání učitelů a žáků, které nabídlo praktická školení a upevnilo spolupráci a sdílení nápadů na nové eTwinningové projekty. Na akci byli pozváni zástupci škol, kteří během školního roku realizovali alespoň jeden eTwinningový projekt, a také vítězové soutěží o nejlepší eTwinningový kalendář a pohlednici.


Greece flag Lotyšsko: Třetí letní eTwinningové setkání učitelů a žáků

9. června byla v mateřské škole ‘Mežmaliņa’ v Priekuļu otevřena výstava mladých umělců ‘Act in Art’. Výstava zahrnovala divadelní představení, prezentace projektů, udílení cen a proslovy. Výstava je součástí eTwinningového projektu s názvem ‘Act in Art’, kterého se účastní pět mateřských škol (z Řecka, Portugalska, Francie, Rakouska a Lotyšska). Během projektu studují žáci z každé země život a dílo pěti světoznámých umělců a vytvářejí pět obrazů, které byly vystaveny na společné výstavě.


Greece flag Litva: Setkání s eTwinningovými hosty ve Vilniusu

10. a 11. června se ve Vilniusu konal eTwinningový workshop zaměřený na další vzdělávání „Technologie Webu 2.0 ve vzdělávání“. Bylo to poprvé, kdy se v litevském hlavním městě Vilniusu sešlo kvůli eTwinningu více než 100 hostí. Nebylo to první mezinárodní setkání v Litvě, ale bylo to poprvé, kdy se sešlo tolik účastníků a z tolika různých zemí.


Greece flag Polsko: Národní ceny 2011

6. června se na slavnostním udílení národních cen v polské Toruni sešlo více než 100 účastníků. Během akce byly vyhlášeny první a druhé ceny ve čtyřech eTwinningových soutěžích. Bylo oceněno osmnáct projektů ve třech věkových a třech tematických kategoriích. Také došlo na odborné přednášky o vlivu kultury na komunikaci v eTwinningových projektech a o vztahu mezi inovacemi a polským vzdělávacím systémem.


Greece flag Polsko: eTwinningová konference v Gdaňsku

27. června se 100 učitelů a ředitelů škol zúčastnilo eTwinningové konference v Gdaňsku. Při této příležitosti pronesl proslov ministr školství. Na workshopech se účastníci seznámili s eTwinningovým portálem, pracovní plochou a nástroji. Také byly představeny příklady úspěšných projektů.


Greece flag Slovensko: Národní ceny

29. června bylo v Žilině vyhlášeno 26 nejlepších eTwinningových projektů ve školním roce 2010/2011 ve třech různých kategoriích.


Greece flag Slovensko: Ověřování profesních kompetencí eTwinningových učitelů

Dne 4. července budou mít eTwinningoví učitelé možnost si v Žilině nechat ověřit své kompetence.


Greece flag Slovinsko: Kontaktní seminář eTwinningu v obci Goriška Brda

Slovinsko, Chorvatsko a Maďarsko uspořádaly kontaktní seminář pro učitele dějepisu a zeměpisu. Seminář se konal 2. až 4. června ve slovinské Gorišké Brdě a zúčastnilo se jej 31 osob.


Greece flag Španělsko: Důvody, proč by se ředitelé škol měli zapojit do eTwinningu

Od spuštění eTwinningu v roce 2005 účast učitelů a žáci v této celoevropské iniciativě každý rok prudce stoupá a účastníci využívají veškerých nabízených výhod. Avšak míra zapojení ředitelů škol nevykazuje přímou korelaci s mírou zapojení ostatních učitelů. Přečtěte si více o důležitých důvodech, proč by se vedení školy mělo zapojit do eTwinningu.


Greece flag Švédsko: eTwinningové ceny 2011

Přes 1000 učitelů, ředitelů škol a odborníků na ICT bylo u toho, když Ulf Melin, generální ředitel švédské Agentury celoživotního vzdělávání, předal předškolnímu zařízení Graniten švédskou národní cenu eTwinningu. Finanční odměna bude použita na nákup nástrojů ICT pro eTwinningový projekt.


Greece flag Švédsko: Videoseminář pro skandinávské učitele předškolní výchovy

Dne 25. května se učitelé předškolní výchovy z pěti severských zemí sešli na švédském ostrově Gotland, aby se naučili, jak se dělá film a jak zahájit společné projekty. Všichni učitelé obdrželi videokameru, která se jim během seminářů velmi hodila.