 |
Digitalne pravljice |
 |
Če delate na področju primarnega izobraževanja in iščete idejo za projekt eTwinning v jeseni, poiščite navdih v najnovejšem “vzorčnem primeru projekta”, ki temelji na enem od nagrajenih projektov eTwinning. |
 |
Dva razreda osnovnošolcev sodelujeta pri pretvarjanju pravljice v predstavitev v PowerPoint-u. Predstavitev v PowerPoint-u vsebuje skenirane slike učencev in zvočni posnetek v obeh jezikih. Končna predstavitev je nato objavljena na spletu. Da bo izkušnja bolj življenjska, lahko učenci izdelajo tudi pravljične predmete, uprizorijo pravljico na odru in pripravijo razstavo o projektu.
Stopnja: nižja
Starostna skupina: primarno izobraževanje Trajanje: 3 mesece
Predmet: medpredmetno, tuji jeziki, informatika/IKT, jezik in literatura, vizualna umetnost, gledališče, glasba, ples Priporočena orodja IKT: e-pošta, e-klepet, forum, Skype, PowerPoint, videoposnetki, spletno objavljanje
Cilji:
- učenci se naučijo projektnega dela s pomočjo IKT s partnerji iz tujine,
- učitelji spoznajo načine za integracijo projektov na osnovi IKT v primarno izobraževanje,
- starši sodelujejo pri izdelovanju pravljičnih predmetov, pripravi predstave in razstave.
Potek:
Priprava na delo:
- Razreda iz različnih držav se dogovorita za skupno pravljico;
- v vsakem razredu otroci preberejo pravljico v maternem jeziku in se o njej pogovorijo;
- pravljico si razdelijo na dva dela, nato vsak od razredov ilustrira enega;
- učenci obeh razredov določijo prizore, ki jih bodo ilustrirali in si razdelijo delo;
- učenci za oblikovanje/risanje prizorov uporabljajo različne tehnike.
Izmenjava informacij in medsebojno učenje:
- Slike in fotografije skeniramo. Učenci obeh razredov jih med seboj izmenjajo in natisnejo ter pripravijo razstavo na šolah;
- digitalne slike, ki so jih izdelali učenci obeh razredov, predstavimo v skupni predstavitvi v PowerPoint-u;
- vsak razred izdela zvočni posnetek v maternem jeziku za predstavitev pravljice v PowerPoint-u;
- učenci poslušajo pravljico v jeziku partnerjev in primerjajo jezika.
Rezultat:
- Končna predstavitev v PowerPoint-u je objavljena na spletu (npr. na spletni strani šole ali v javni "Spletni učilnici”)
Možnosti za nadaljnje dejavnosti:
- Bolj se lahko posvetimo učenju tujih jezikov; učwnci poiščejo enake, podobne in različne besede ali primerjajo govorjeno on pisno različico pravljice;
- partnerji se dogovorijo, katere predmete bodo izdelali; predmeti morajo biti povezani s temo pravljice; npr. pri pravljici o Janku in Metki (gingerbread house story) lahko poskusijo izdelati hišico iz medenjakov (gingerbread house);
- učenci pravljico uprizorijo na odru za starše in druge učence na šoli;
- rezultate projekta lahko razstavimo in predstavimo lokalni skupnosti;
- vsak učenec prejme CD s pravljico in slikami iz projekta;
- rezultate projekta predstavimo medijem in na konferencah za učitelje.
Soroden projekt:
Gingebread House URL: http://www.zsomsenie.sk/static/eTwinning
Idejo sta prispevala: Denisa Križanova, Základná škola Omšenie, Slovaška Pavel Vrtěl, Základní škola a mateřská škola Sivice, Češka republika
 |
Nazadnje spremenjeno : |
23/08/2007 |
 |
 |
 |
|
|