Pagina de start>>Progresează>>Premii>>Premiile europene>> Premiile europene: laureaţii ediţiei 2013
Premiile europene: laureaţii ediţiei 2013

Alt Image

Ne face plăcere să vă anunţăm laureaţii ediţiei din acest an a concursului Premiile eTwinning.

Ne face plăcere să vă anunţăm proiectele câştigătoare de la cele trei categorii de vârstă şi de la cele şase categorii speciale, selectaţi din peste 120 de lucrări înscrise în concurs. Aceste proiecte s-au remarcat prin realizări deosebite, iar reprezentanţii echipelor de proiect vor fi recompensaţi personal în cadrul ceremoniei de premiere, care va avea loc la Lisabona, pe 14 martie 2013, cu ocazia Conferinţei eTwinning.

 

Concursul este structurat în trei categorii de vârstă:

Elevi cu vârsta cuprinsă între 4-11 ani

Locul I

Friends Fur-ever

  • Cornelia Melcu, Şcoala Gimnazială Nr.9 Nicolae Orghidan Braşov, Braşov, România
  • Jolanta Okuniewska, Szkola Podstawowa nr 13, Olsztyn, Olsztyn, Polonia
  • Maria Dragos, Şcoala generală „George Coşbuc”, Baia Mare, România
  • Maria Alice Moreira Maia Neto, Centro Escolar de Portela, Penafiel, Portugalia

Locul II

eTwinning tourists in 5 star hotels

  • Jana Jamrišková, Základná škola Sitnianska, Banská Bystrica, Slovacia
  • Annette Westerop, C.E.I.P. La Rosa- Camino Viejo, El Paso, Spania
  • Daniela Kašpárková, Základní škola a Mateřská škola Blansko, Salmova 17, Blansko, Cehia

 

Elevi cu vârsta cuprinsă între 12-15 ani

Locul I

The Rainbow Village project

  •  Isabelle Bonnassies, Collège Jean Lacaze, Grisolles, Franţa
  • Paraskevi Belogia, Şcoala primară Grizano (Δημοτικό Σχολείο Γριζάνου), Τρίκαλα, Grecia
  • Artemiza Lovin, Şc. Gimn. Nr.29 Galaţi, Galaţi, România
  • Helena Butterfield, Şcoala Romano-catolică St Michael, Billingham, Regatul Unit
  • İnnap Kaya, 50. Yıl Ortaokulu, Samsun, Turcia
  • Ivana Natali, Istituto Comprensivo Statale di Sermide, Sermide (MN), Italia
  • Katarína Hybenová, Gymnázium M. M. Hodžu, Liptovský Mikuláš, Slovacia
  • Stanisława Czerezdrecka, Zespół Szkół w Dąbrowie, Dąbrowa Opolska, Polonia

Locul II

AL C2 H6 OL

  • Paulien du Fosse, CSG Willem van Oranje, Oud-Beijerland, Olanda
  • Mariangela Bielli, Istituto Comprensivo, Bareggio, Italia
  • Nathalie Scerri, Şcoala de fete St.Theresa, Mriehel, Malta
  • Odile Belrose, Collège Antoine Delafont, Montmoreau Saint Cybard, Franţa

 

Elevi cu vârsta cuprinsă între 16-19 ani

Locul I

Pek, the Traveller Flea 3 - Evolution

  • Muriele Dejaune, Lycée des métiers Louis Blériot, Trappes, Franţa
  • Marcos Vence Ruibal, IES San Clemente - Compostela, Santiago de Compostela, Spania
  • Alessandra Pallavicini, ISIS Galilei, Gorizia, Italia
  • Bruna Giacosa, Liceo Classico "S. G. Calasanzio", Carcare (SV), Italia
  • Ciro Sánchez Suárez, IES Miguel Ángel González Estévez, Vilagarcía de Arousa, Spania
  • Hulya Erturk, KERİMBEY İ.O, SAMSUN, Turcia
  • Javier Arza Fernández, IES "Rey Don García", Nájera, Spania
  • Keri Georgieva, NGXNI "Konstantin Preslavski", Varna, Bulgaria
  • Lina Maria Pereira, Escola Secundária de Gama Barros, Cacém, Portugalia
  • Ludmila Kosíková, Střední škola průmyslová a umělecká , Hodonín, Cehia
  • Meltem Bílgiç, Gökçe Karaoğlan İlköğretim Okulu, Samsun, Turcia
  • Montserrat Ansótegui, IES "Rey Don García", Nájera, Spania
  • Yordanka Simeonova, SOU "Georgi Izmirliev", Gorna Oryahovitsa, Bulgaria

Locul II

BELL Business Economics Language Learning

  • Michael Huber-Kirchberger, Bundeshandelsschule und Bundeshandelsakademie Linz, Linz, Austria
  • Alena Jandlova, OA a VOSE Tabor, Liceul de comerţ, Tábor, Cehia
  • Astrid Kopetsch, Gymnasium Ohmoor, Hamburg, Germania
  • Carmen Hidalgo, IES LEONARDO DA VINCI, Alicante, Spania
  • Claudine Dostert, Ecole Privée Fieldgen, Luxembourg, Luxemburg
  • Halldóra Dagný Sveinbjörnsdóttir, Grunnskóli Bolungarvíkur, Bolungarvík, Islanda
  • Helena Prusova, OA a VOSE Tabor, Liceul de comerţ, Tábor, Cehia
  • Jordi Terol, IES LEONARDO DA VINCI, Alicante, Spania
  • Jorge Mora Salinas, IES LEONARDO DA VINCI, Alicante, Spania
  • Manon Petry, Ecole Privée Fieldgen, Luxembourg, Luxemburg
  • Soffía Vagnsdóttir, Grunnskóli Bolungarvíkur, Bolungarvík, Islanda

 

Pe lângă categoriile de vârstă, au fost şi categorii speciale:

 

Premiul pentru limba spaniolă (sponsorizat de Ministerul Spaniol al Educaţiei, Culturii şi Sportului)

I tell you - You tell me a tale/ Te cuento - Me cuentas un cuento

  • Carmen Guidetti, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Susana Fontán, Colegio Internacional SEK-Atlántico, Poio, Spania
  • Antonietta Marino, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Assunta Romio, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Carmela Maria Abate, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Elvira Vizza, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Lidia Alice, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Maria Anna Rugna, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Maria Carmela Laforza, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Maria Vincenzina Sprovieri, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Mariaromana Minisci, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Mirella Marrazzo, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Pedro Rafael Fialho de Oliveira Moura, Agrupamento de Escolas da Venda do Pinheiro, Venda do Pinheiro, Portugalia
  • Santina Luzzi, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Trine Garn, Terslev skole, Terslev, Danemarca

 

Premiul pentru limba franceză (sponsorizat în tandem de Federaţia Internaţională a Profesorilor de Limba Franceză şi Biroul Naţional de Asistenţă din Franţa)

Dans le cercle des signes du zodi@que

  • Angela Riccomi, ITCG Paolini, Imola (BO), Italia
  • Wioletta Sosnowska, Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych, Żagań, Polonia

 

Premiul pentru limba germană (sponsorizat de Biroul Naţional de Asistenţă din Germania)

Direkt aus...

  • Hélène Dmitrieff, ES Saint Gabriel, Bagneux, Franţa
  • Malgorzata Czech, Gimnazjum nr 11, Częstochowa, Polonia
  • Μaria Chatzigiossi,Model-Experimentelles Gymnasium der Universität Mazedonia, Thessaloniki, Grecia

 

Premiul Marie Skłodowska Curie (sponsorizat de Biroul Naţional de Asistenţă din Polonia)

Fly me to the Moon

  • Tatjana Gulič, OŠ Preska, Medvode, Slovenia
  • Jean-Noël Pédeutour, Collège Tiraqueau, Fontenay-le-Comte, Franţa
  • Eleni Kostopoulou, 5th Lyceum of Veria, Veria - Grecia
  • Ignacio Jiménez Calero, IES Pedro Álvarez Sotomayor, Manzanares, Spania
  • Malgorzata Pawlik-Podgorska, Miejski Zespół Szkół Gimnazjum nr 1, Czeladź, Polonia
  • Miltiadis Leontakis, 5th Lyceum of Veria, Veria - Greece, Grecia
  • Nazile Celik, Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi, Diyarbakır, Turcia
  • Seval Yimaz, diyarbakır il milli eğitim müdürlüğü, Diyarbakır, Turcia

 

Premiul Mevlana pentru înţelegere interculturală (sponsorizat de Biroul Naţional de Asistenţă din Turcia)

Intercultural dialogue through fairy tales, drama and art

  • Mónika Erdélyi, Gyulai Alapfokú Közoktatási Intézmény, Gyula, Ungaria
  • K.Belgin Saka Üstünel, YENİ TURAN İLKOKULU, ANKARA, Turcia
  • Afra van der Vorm-Geerling, De Opslach, Franeker, Olanda
  • Marouska Azzopardi Duca, St. Clare College, San Gwann Primary B, San Gwann, Malta
  • Hilde Øen, Råde Ungdomsskole, Råde, Norvegia
  • Natasha Djurkova, SOU "Ekzarh Antim I", Kazanlak, Bulgaria
  • Mara Hadjieva, SOU "Ekzarh Antim I", Kazanlak, Bulgaria
  • Marlene Ruiter-Gangol, Volksschule Oberwart, Oberwart, Austria
  • Soňa Benčová, Spojená škola Tilgnerova, Bratislava, Slovacia
  • Kornélia Lohyňová, Spojená škola Tilgnerova, Bratislava, Slovacia
  • Christiane Meisenburg, Siegerland-Grundschule, Berlin, Germania
  • Bojana Filipova, SOU "Ekzarh Antim I", Kazanlak, Bulgaria
  • Aneta Nedkova, SOU "Ekzarh Antim I", Kazanlak, Bulgaria
  • EVANTHIA ATHANASOPOULOU, Γυμνάσιο Τσίρειο - Gymnasium Tsireio, Lemesos, Cipru
  • Danute Raudiene, Telšių Atžalyno pagrindinė mokykla, Telšiai, Lituania
  • Heikki Kontturi, Oulun normaalikoulun perusaste, Oulu, Finlanda
  • Christelle LE GOFF, Collège Stendhal, Nantes, Franţa
  • Susana Silva, Agrupamento de Escolas de Penalva do Castelo, Penalva do Castelo, Portugalia
  • Ghionul Gogoasa-Gelal, Şcoala cu cls. I-VIII nr.1 Poarta Albă, Poarta Albă, România
  • Tiina Sarisalmi, Oriveden Keskuskoulu, Orivesi, Finlanda
  • Līga Kraukle, Pērses pamatskola, Koknese, Letonia
  • Katarzyna Zawiła-Dudzik, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Orła Białego, Czechowice-Dziedzice, Polonia
  • Dave Sherratt, Şcoala primară Cannich Bridge, N.W. Scotland, Regatul Unit
  • Joserra Jimenez, Siete Campas-Zorrozgoiti, Bilbao, Spain
  • Anna Magnea, Harðardóttir, Hofsstaðaskóli, Garðabær, Islanda
  • Melahrini Papardeli, Δημοτικό Σχολείο Ζερβοχωρίων, Χαλκιδική, Grecia
  • TERJE MÄGI, Vastseliina Gümnaasium, Vastseliina, Estonia
  • Kajsa Guntsch, Bergundaskolan F-6, Växjö, Suedia
  • Marie Šturmová, Základní škola a mateřská škola Hranice, Šromotovo, příspěvková organizace, Hranice, Cehia
  • Anne Garner, Şcoala primară Church Aston, Newport, Regatul Unit
  • Armanda Magioncalda, Circolo Didattico Statale di Staglieno, Genova (GE), Italia
  • Caithriona Carty, Glenmore N.S., Crossmolina, Irlanda
  • Manuela Valecz, Grădiniţa Launegg, Lannach, Austria
  • Martina Hren, Osnova šola Pod goro, Slovenske Konjice, Slovenia
  • Yasin Sevim, Usak Lisesi, UŞAK, Turcia
  • Zeljka Bosak, VERSUS - škola stranih jezika, Krapina, Croaţia

 

Premiul pentru limba engleză (sponsorizat de Consiliul Britanic)

P.A.L.E Play And Learn English

  • Anna Karidi Pirounaki, Kindergarten of Kaparelli, Θήβα, Grecia
  • CHARLES Annette, Ecole maternelle Jules Ferry , Blois, Franţa
  • Kristīna Bernāne, Priekuļu pirmsskolas izglītības iestāde "Mežmaliņa", Priekuļi, Letonia
  • Manuela Valecz, Grădiniţa Launegg, Lannach, Austria
  • Maria José Silva, Jardim de Infancia de Porto de Mós, Agrupamento de Escolas de Porto de Mós, Porto de Mós, Portugalia

 

  • Editor web: Nasrollahi Danosh
  • Publicat: 05.02.2013
  • Ultima modificare: 11.02.2013