Kotisivu>>Mahdollisuus kehittyä >>Tunnustusta>>Euroopan eTwinning-kilpailu>> Euroopan eTwinning-palkinnot: vuoden 2013 voittajat
Euroopan eTwinning-palkinnot: vuoden 2013 voittajat

Alt Image

Meillä on ilo julkistaa vuoden 2013 eTwinning-kilpailun voittajat.

Yli 120 projektin joukosta on nyt valittu kolmen ikäsarjan ja kuuden erityissarjan voittajat. Nämä projektit olivat kaikki erinomaisia, ja odotamme innolla tilaisuutta palkita niiden tekijät palkintojenjakojuhlassa, joka järjestetään Lissabonissa eTwinning-konferenssin yhteydessä 14. maaliskuuta 2013.

 

Kilpailussa oli kolme ikäsarjaa:

Oppilaat 4–11 vuotta

Voittaja

Friends Fur-ever

  • Cornelia Melcu, Şcoala Gimnazială Nr.9 Nicolae Orghidan Braşov, Brasov, Romania
  • Jolanta Okuniewska, Szkola Podstawowa nr 13, Olsztyn, Olsztyn, Puola
  • Maria Dragos, "George Coşbuc" Middle School, Baia Mare, Romania
  • Maria Alice Moreira Maia Neto, Centro Escolar de Portela, Penafiel, Portugali

Toinen sija

eTwinning tourists in 5 star hotels

  • Jana Jamrišková, Základná škola Sitnianska, Banská Bystrica, Slovakia
  • Annette Westerop, C.E.I.P. La Rosa- Camino Viejo, El Paso, Espanja
  • Daniela Kašpárková, Základní škola a Mateřská škola Blansko, Salmova 17, Blansko, Tšekin tasavalta

 

Oppilaat 12–15 vuotta

Voittaja

The Rainbow Village project

  •  Isabelle Bonnassies, Collège Jean Lacaze, Grisolles, Ranska
  • Paraskevi Belogia, Primary School of Grizano (Δημοτικό Σχολείο Γριζάνου), Τρίκαλα, Kreikka
  • Artemiza Lovin, Sc. Gimn. Nr.29 Galati, Galati, Romania
  • Helena Butterfield, St Michael's Roman Catholic Voluntary Aided Comprehensive School, Billingham, Iso-Britannia
  • İnnap Kaya, 50. Yıl Ortaokulu, Samsun, Turkki
  • Ivana Natali, Istituto Comprensivo Statale di Sermide, Sermide (MN), Italia
  • Katarína Hybenová, Gymnázium M. M. Hodžu, Liptovský Mikuláš, Slovakia
  • Stanisława Czerezdrecka, Zespół Szkół w Dąbrowie, Dąbrowa Opolska, Puola

Toinen sija

AL C2 H6 OL

  • Paulien du Fosse, CSG Willem van Oranje, Oud-Beijerland, Alankomaat
  • Mariangela Bielli, Istituto Comprensivo, Bareggio, Italia
  • Nathalie Scerri, St.Theresa Girls' School, Mriehel, Malta
  • Odile Belrose, Collège Antoine Delafont, Montmoreau Saint Cybard, Ranska

 

Oppilaat 16–19 vuotta

Voittaja

Pek, the Traveller Flea 3 - Evolution

  • Muriele Dejaune, Lycée des métiers Louis Blériot, Trappes, Ranska
  • Marcos Vence Ruibal, IES San Clemente - Compostela, Santiago de Compostela, Espanja
  • Alessandra Pallavicini, ISIS Galilei, Gorizia, Italia
  • Bruna Giacosa, Liceo Classico "S. G. Calasanzio", Carcare (SV), Italia
  • Ciro Sánchez Suárez, IES Miguel Ángel González Estévez, Vilagarcía de Arousa, Espanja
  • Hulya Erturk, Kerimbey İ.O, Samsun, Turkki
  • Javier Arza Fernández, IES "Rey Don García", Nájera, Espanja
  • Keri Georgieva, NGXNI "Konstantin Preslavski", Varna, Bulgaria
  • Lina Maria Pereira, Escola Secundária de Gama Barros, Cacém, Portugali
  • Ludmila Kosíková, Střední škola průmyslová a umělecká , Hodonín, Tšekin tasavalta
  • Meltem Bílgiç, Gökçe Karaoğlan İlköğretim Okulu, Samsun, Turkki
  • Montserrat Ansótegui, IES "Rey Don García", Nájera, Espanja
  • Yordanka Simeonova, SOU "Georgi Izmirliev", Gorna Oryahovitsa, Bulgaria

Toinen sija

BELL Business Economics Language Learning

  • Michael Huber-Kirchberger, Bundeshandelsschule und Bundeshandelsakademie Linz, Linz, Itävalta
  • Alena Jandlova, OA a Vose Tabor, Commercial High School, Tábor, Tšekin tasavalta
  • Astrid Kopetsch, Gymnasium Ohmoor, Hamburg, Saksa
  • Carmen Hidalgo, Ies Leonardo da Vinci, Alicante, Espanja
  • Claudine Dostert, Ecole Privée Fieldgen, Luxemburg, Luxemburg
  • Halldóra Dagný Sveinbjörnsdóttir, Grunnskóli Bolungarvíkur, Bolungarvík, Islanti
  • Helena Prusova, OA a Vose Tabor, Commercial High School, Tábor, Tšekin tasavalta
  • Jordi Terol, Ies Leonardo da Vinci, Alicante, Espanja
  • Jorge Mora Salinas, Ies Leonardo da Vinci, Alicante, Espanja
  • Manon Petry, Ecole Privée Fieldgen, Luxemburg, Luxemburg
  • Soffía Vagnsdóttir, Grunnskóli Bolungarvíkur, Bolungarvík, Islanti

 

Ikäsarjojen lisäksi kilpailussa oli seuraavat erityissarjat:

 

Espanjan kieli (palkintoa sponsoroi Espanjan opetus-, kulttuuri- ja urheiluministeriö)

I tell you - You tell me a tale/ Te cuento - Me cuentas un cuento

  • Carmen Guidetti, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Susana Fontán, Colegio Internacional SEK-Atlántico, Poio, Espanja
  • Antonietta Marino, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Assunta Romio, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Carmela Maria Abate, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Elvira Vizza, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Lidia Alice, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Maria Anna Rugna, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Maria Carmela Laforza, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Maria Vincenzina Sprovieri, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Mariaromana Minisci, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Mirella Marrazzo, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Pedro Rafael Fialho de Oliveira Moura, Agrupamento de Escolas da Venda do Pinheiro, Venda do Pinheiro, Portugali
  • Santina Luzzi, 3 Circolo Didattico "Giovanni XXIII" di Corigliano, Corigliano Calabro (CS), Italia
  • Trine Garn, Terslev skole, Terslev, Tanska

 

Ranskan kieli (palkintoa sponsoroivat yhdessä Kansainvälinen ranskanopettajien liitto ja eTwinningin Ranskan tukipalvelu)

Dans le cercle des signes du zodi@que

  • Angela Riccomi, ITCG Paolini, Imola (BO), Italia
  • Wioletta Sosnowska, Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych, Żagań, Puola

 

Saksan kieli (palkintoa sponsoroi eTwinningin Saksan tukipalvelu)

Direkt aus...

  • Hélène Dmitrieff, ES Saint Gabriel, Bagneux, Ranska
  • Malgorzata Czech, Gimnazjum nr 11, Częstochowa, Puola
  • Μaria Chatzigiossi,Model-Experimentelles Gymnasium der Universität Mazedonia, Thessaloniki, Kreikka

 

Marie Skłodowska Curie -palkinto (palkintoa sponsoroi eTwinningin Puolan tukipalvelu)

Fly me to the Moon

  • Tatjana Gulič, OŠ Preska, Medvode, Slovenia
  • Jean-Noël Pédeutour, Collège Tiraqueau, Fontenay-le-Comte, Ranska
  • Eleni Kostopoulou, 5th Lyceum of Veria, Veria - Kreikka
  • Ignacio Jiménez Calero, IES Pedro Álvarez Sotomayor, Manzanares, Espanja
  • Malgorzata Pawlik-Podgorska, Miejski Zespół Szkół Gimnazjum nr 1, Czeladź, Puola
  • Miltiadis Leontakis, 5th Lyceum of Veria, Veria - Kreikka
  • Nazile Celik, Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi, Diyarbakır, Turkki
  • Seval Yimaz, diyarbakır il milli eğitim müdürlüğü, Diyarbakır, Turkki

 

Mevlana-palkinto kulttuurien välisen ymmärtämyksen edistämisestä (palkintoa sponsoroi eTwinningin Turkin tukipalvelu)

Intercultural dialogue through fairy tales, drama and art

  • Mónika Erdélyi, Gyulai Alapfokú Közoktatási Intézmény, Gyula, Unkari
  • K. Belgin Saka Üstünel, Yeni Turan Ilkokulu, Ankara, Turkki
  • Afra van der Vorm-Geerling, De Opslach, Franeker, Alankomaat
  • Marouska Azzopardi Duca, St. Clare College, San Gwann Primary B, San Gwann, Malta
  • Hilde Øen, Råde Ungdomsskole, Råde, Norja
  • Natasha Djurkova, SOU "Ekzarh Antim I", Kazanlak, Bulgaria
  • Mara Hadjieva, SOU "Ekzarh Antim I", Kazanlak, Bulgaria
  • Marlene Ruiter-Gangol, Volksschule Oberwart, Oberwart, Itävalta
  • Soňa Benčová, Spojená škola Tilgnerova, Bratislava, Slovakia
  • Kornélia Lohyňová, Spojená škola Tilgnerova, Bratislava, Slovakia
  • Christiane Meisenburg, Siegerland-Grundschule, Berlin, Saksa
  • Bojana Filipova, SOU "Ekzarh Antim I", Kazanlak, Bulgaria
  • Aneta Nedkova, SOU "Ekzarh Antim I", Kazanlak, Bulgaria
  • Evanthia Athanasopoulou, Γυμνάσιο Τσίρειο - Gymnasium Tsireio, Lemesos, Kypros
  • Danute Raudiene, Telšių ,”Atžalyno” pagrindinė mokykla, Telšiai, Liettua
  • Heikki Kontturi, Oulun normaalikoulun perusaste, Oulu, Suomi
  • Christelle le Goff, Collège Stendhal, Nantes, Ranska
  • Susana Silva, Agrupamento de Escolas de Penalva do Castelo, Penalva do Castelo, Portugali
  • Ghionul Gogoasa-Gelal, Scoala cu cls. I-VIII nr.1 Poarta Alba, Poarta Alba, Romania
  • Tiina Sarisalmi, Oriveden Keskuskoulu, Orivesi, Suomi
  • Līga Kraukle, Pērses pamatskola, Koknese, Latvia
  • Katarzyna Zawiła-Dudzik, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Orła Białego, Czechowice-Dziedzice, Puola
  • Dave Sherratt, Cannich Bridge Primary School, Luoteis-Skotlanti, Iso-Britannia
  • Joserra Jimenez, Siete Campas-Zorrozgoiti, Bilbao, Espanja
  • Anna Magnea, Harðardóttir, Hofsstaðaskóli, Garðabær, Islanti
  • Melahrini Papardeli, Δημοτικό Σχολείο Ζερβοχωρίων, Χαλκιδική, Kreikka
  • Terje MÄGI, Vastseliina Gümnaasium, Vastseliina, Viro
  • Kajsa Guntsch, Bergundaskolan F-6, Växjö, Ruotsi
  • Marie Šturmová, Základní škola a mateřská škola Hranice, Šromotovo, příspěvková organizace, Hranice, Tšekin tasavalta
  • Anne Garner, Church Aston Infant School, Newport, Iso-Britannia
  • Armanda Magioncalda, Circolo Didattico Statale di Staglieno, Genova (GE), Italia
  • Caithriona Carty, Glenmore N.S., Crossmolina, Irlanti
  • Manuela Valecz, Kindergarten Launegg, Lannach, Itävalta
  • Martina Hren, Osnova šola Pod goro, Slovenske Konjice, Slovenia
  • Yasin Sevim, Usak Lisesi, Uşak, Turkki
  • Zeljka Bosak, Versus - škola stranih jezika, Krapina, Kroatia

 

Englanti toisena kielenä (palkintoa sponsoroi British Council)

P.A.L.E Play And Learn English

  • Anna Karidi Pirounaki, Kindergarten of Kaparelli, Θήβα, Kreikka
  • Charles Annette, Ecole maternelle Jules Ferry, Blois, Ranska
  • Kristīna Bernāne, Priekuļu pirmsskolas izglītības iestāde "Mežmaliņa", Priekuļi, Latvia
  • Manuela Valecz, Kindergarten Launegg, Lannach, Itävalta
  • Maria José Silva, Jardim de Infancia de Porto de Mós, Agrupamento de Escolas de Porto de Mós, Porto de Mós, Portugali

 

  • Web-editori: Nasrollahi Danosh
  • Julkaistu: 05.02.2013
  • Viimeksi muokattu: 11.02.2013

Katso myös Euroopan eTwinning-kilpailu